”Hör inte allting ihop ändå?” av Robert Jonsson
En bruksort i mitten av nittiotalet. Samhället öppnar upp för en annan tid och Markus Hansson får äntligen gå från bygdens industri. Men drömmandet och den uteblivna lönen tvingar in honom i hans gamla pojkrum igen. Där ser han åtminstone till att städa sin fars dator.
Robert Jonsson har nyss romandebuterat med Hör inte allting ihop ändå? (Bokförlaget Mormor, 2020).
”Arbetarlitteraturens återkomst” av Rasmus Landström
I november kom Rasmus Landström ut med boken Arbetarlitteraturens återkomst (Verbal förlag, 2020).
Här skildrar litteraturkritikern Rasmus Landström för första gången hur proletärdikten lämnade fabriken och potatisåkern och klev in det moderna tjänstesamhället, samtidigt som dess subjekt gick från att vara en man i blåställ till en kvinna i landstingsrock.
Rasmus Landström är bosatt i Väring på västgötaslätten. Han har tidigare gett ut boken Coronateserna. År 2020 tilldelades han Byggnads kulturstipendium för arbetet med Arbetarlitteraturens återkomst.
